O instytucji
Biblioteka na początku swojej działalności funkcjonowała pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna w Ciepłowodach. Jej siedziba mieściła się na ulicy Dobrzenickiej, gdzie korzystała z dwóch pomieszczeń – wypożyczalni i czytelni. Pierwszymi pracownikami Biblioteki byli: Krystyna Piętka, Zenon Herlik, Danuta Żygadło oraz Róża Bąbka.
Pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej dokonano w 1960 roku. Książką numer jeden była powieść Gustawa Morcinka pt. „Wyorane kamienie”. W sumie na koniec roku 1960 Biblioteka posiadała 1183 woluminy. Książnica prowadziła również punkty biblioteczne. W latach 70. było ich aż cztery.
W 1971 roku Biblioteka zmieniła swoją siedzibę, przeniesiona została do budynku mieszczącego się przy Pl. Adama Mickiewicza 2. W latach 1972-74 funkcje kierownicze pełniły: Barbara Stelmaszek oraz Ewa Kozyra, a od 10 grudnia 1974 kierownikiem książnicy była Irena Kazimiera Skoczylas[1].
W 1977-1980 roku pomieszczenia biblioteczne przechodziły generalny remont, wiec jej siedziba została na ten czas przeniesiona do budynku przy ulicy Ząbkowickiej 33. Po remoncie wróciła na swoje poprzednie miejsce. Kolejna zmiana siedziby nastąpiła w 2003 roku, kiedy to Biblioteka została przeniesiona do budynku należącego do Zespołu Szkół Samorządowych, przy ulicy Szkolnej 2 i tutaj funkcjonuje do dzisiaj.
W sierpniu 2015 ówczesna Dyrektor Irena Skoczylas przeszła na emeryturę, a funkcję Bibliotekarza od tego czasu pełni Iwona Małozięć.
Biblioteka dysponuje powierzchnią o wielkości 114 m2, w której skład wchodzi wypożyczalnia oraz czytelnia. W czytelni można skorzystać z 40 miejsc siedzących oraz trzech stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu.
W chwili obecnej w bibliotece znajduje się około 18.000 woluminów.
[1] Wszystkie informacje o początkach działalności Biblioteki pochodzą z książki autorstwa Kamila P. Pawłowskiego pt. Dzieje Ciepłowód. Od czasów najdawniejszych do współczesności.